Adıyaman Sofraz Tümülüsü

Adıyaman Sofraz Tümülüsü

Dedektör ile devri alem izleyicileri bugün Adıyaman Sofraz Tümülüsündeyiz. Açılmış tümülüs sizler için inceleyeceğiz.

İl merkezine 45 km. Besni ilçesine 15 km. uzaklıkta Üçgöz (Sofraz) Beldesindedir. 15 metre yükseklikte olan mezarın üzeri kırma taş ve molozla örtülüdür. Güneyde bulunan girişinde zeminden 5 metre aşağı inildikten sonra Dromos denilen ön girişi vardır. Ön girişin bitiminde ise mezar odası bulunmaktadır. Yaklaşık 3-4 metre ölçülerinde üzeri tonozlu ve düzgün kesme taştan yapılmış odanın içinde 2 adet lahit bulunmaktadır. Anıt mezar M. S. 2. yy. da Roma döneminde yapılmıştır.


Tümülüsün dışında duvarları görebiliyoruz bunların yapılma amacı zamanla üzerine yığılan toprağın dağılmaması, aşağıya inmesini engellemek ve sabitlemek içindir.

Tümülüsün yaklaşık yüksekliği 15 metredir. 

Giriş bölümünde merdivenleri çıktıktan sonra altı ile yedi metre arasında bir yükseklikte aşağıda giriş kapısı görülmektedir. Giriş kapısında kullanılan taş kenara koyulmuştur taş ta uygulanan kilit sistemini görebilirsiniz. Tüneli geçip içeriye girdiğimizde 2 adet lahit mezar bizi karşılıyor. Yüksek tavanlı kesme taşlardan yapılan tümülüsün genel görünümünü videodan inceleyebilirsiniz.

Dramos tipi mezarlarda sadece tek mezar olmayabiliyor bazen aile mezarıda olabiliyor o yüzden bu tür mezarlarda bir tünel sistemi olabiliyor ihtiyaç duyuldukça o tünel açılarak tekrar defin yapılıp tünel kapatılabiliyor.


- Galeri -