Kalelerde Define Olur mu

Kalelerde define olur mu? Türkiye kaleler cenneti diyebilirim. Türkiye'nin bir çok ili, ilçesi hatta köyünde kaleler var. Saldırı, savunma, erzak kaleleri gibi bir çok kale mevcut. Bazıları ayakta bazıları maalesef yıkılmış durumda. Bazıları tam bildiğimiz surlarla örülmüş kale şeklinde değil çok dik kayalıkların üzerine kurulmuş aslında karakol şeklinde yapılmış ama bölge insanları ona da kale diyorlar. Bazıları gizli kaleler görünürde bir şey yok ama o büyük kayanın içerisinde mahzenler, odalar var zamanında erzak, silah konmuş, insanlar saklanmış orda veya hazineler saklanmış oraya.

Az önce söylediğimiz gibi savunma, saldırı, konaklama gibi kaleleri var. Bunların bazıları gizli bazıları ortada. Bazıları kale şeklinde surlar ile çevirilmiş bazıları sadece karakol şeklindeydi. Bunların bir çoğunda define yok, şuanda Türkiye'de ayakta kalan kalelerin bir çoğunda bir şey yok. Mesela Tokat'a gidin girişte hemen kafanızı kaldırdığınızda kaleyi göreceksiniz. Türkiye'nin bir çok yerinde bu kaleler mevcut. Kalelerin içerisinde aşikar, bulabileceğiniz, 3, 5 metrelik kazıyla ulaşabileceğiniz hiç bir gömü, hazine, define yok. Kalelerin bir çoğu boşaltıldı ve içerisinde bir şey yok. Kalelerin içerisinde mevcut, saklanmış, gizlenmiş olan ne varsa düşman gelmeden önce tahliye ediliyordu. Ani bir baskına uğrama ihtimaline karşın kalelerde gizli mahzenler ve kaçış tünelleri olur. Bu kaçış tünelleri muhtemelen başka bir mahzen, yeraltı depolarına ve odalarına çıkıyordu.

Bir çok kale suyun kenarındadır bilirsiniz. O suya inen gizli dehlizler de vardır. Kale muhasara altında kaldığında o sudan istifade etmek için gizli dehlizler ile bu sulara inilir su ihtiyacı giderildi yada kalenin içerisine su tünelleri oluşturulur ve su ihtiyacı bu şekilde karşılanırdı. Aylarca dışarıya çıkmaya gerek kalmazdı.

Kalelerdeki Hazineler

Kalelere yardım için gönderilen paralar vardı, kaledeki askerlerin maaşları vardı, kaledeki insanların bakımları için gönderilen eşya, erzak, para vardır. Bunlar eğer giderken götürülmedilerse kalenin içi veya dışında belirli yerlere gömüldüler veya saklandılar depolar hazırlandı.

Kale içlerinde çekmece gibi yapılmış taşların arkasında bazı bırakılmış emanetler var.

Kalenin içerisindeki su sarnıcında içerisine saklanmış bazı emanetler var.

Kalenin içerisindeki bazı surların bulunduğu yerlerde saklanmış emanetler var.

Kalenin içerisinde bazı yapılmış gizli odalar var

ama bunlarıda girip sizin arama şansınız yok kaleler zaten sit alanı biliyorsunuz. Kalelerin içerisine girip ruhsatsız kazı yapmayın. Kalelerin etrafında ne arayacaksanız arayın. Eğer elinizde özel bir bilgi varsa kale etrafı ile ilgili onun üzerine gidin.

- Galeri -