Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi

Dedektör ile Devri Alem etkinliğimizin Ordu etabındayız. Şuanda Taşbaşı kilisesindeyiz, "siz de hep kiliseleri geziyorsunuz" diyeceksiniz yani biz defineciyiz arkadaşlar bizim işimiz yakın dönem azınlıklar, medeniyetler sizlere onları anlatmak istiyoruz, tabi kaçak kazıya, tarihi eser kaçakçılığı ve kültür varlığı tahribatına da hayır diyoruz sakın bunları unutmayın. Biz "Altın Avcısıyız" kaçak, göçek hiçbir şey yapmayız.


Kilisenin bahçesinde farklı şekillerde heykeller var bunlar eski değil yeni yapılmışlar. Normal şartlarda kilise restorasyonda fakat güvenliğin izni ile içeriye girebildik. Taşbaşı kilisesi rum kilisesidir. Kilisede boş bulunan panoların üzerine muhtemelen bilgilendirme afişleri asacaklar. Orjinaline yakın bir halde restore ediliyor.

Kilise çok güzel ışık alıyor zaten dik bir kayanın üzerine yapılmış o yüzden taşbaşı diyorlar. Ön tarafı deniz onuda göstereceğiz birazdan. Kilisenin zemini yenilenmiş.Sivas ta size gösterdiğimiz kilise gibi 6 adet sütunu var ve arka tarafta bir balkonu mevcut kilisenin. Restorasyon daha bitmemiş etrafta çevre düzenlemesi yapılacak ardından güzel sanatlar müzesi olarak faaliyete geçecek. Kilisenin altında daha önceki dönemlerde bir çalışma yapılmış ama güvenlik arkadaşın ne olduğu ile ilgili bir bilgisi yok. Kilise içindeki sütunlar orjinal üstüne alçı ile düzenleme yapılmış.


Karadeniz de sahil şeridi üzerinde ve içerlerde buna benzer çok kilise var bunun gibi büyük, küçük artvine kadar bu bölgede. Özellikle sahilde rum yerleşkesi ağırlıklı, evlerin çoğu rum yerleşkesi zaten burda definecilerin bir çoğu evlerin içinde define arar, zaten rumların defineleri evlerin içinde veya evlerin bahçelerindedir. Ermeniler gibi çok geniş bir alana defnetmezler çoğunlukla evlerini ve evlerinin etraflarını kullanırlar. Karadeniz de define arayacaksanız rum evleri ve etraflarında arayacaksınız. 

Sahilde de ermeniler yaşamış ama çoğunlukla yükseklerde yaşamış karadeniz de yüksek bölgelerde ermenilere ait yerleşkeler var. Bu bölgenin definecileri genellikle zorluk çekiyor neden çekiyor ? bölge çok orman ve çok yağış alan bir bölge arazide sarmaşık, çalı, diken, komar dediğimiz bir bitki örtüsü var tamamen araziyi sardığı için ne işaret buluyorsunuz ne de düzgün define arayabiliyorsunuz böyle bir sıkıntı var. Çoğunlukla ermenilerin yaşadığı köylerde ve köylerin etrafında define aranır karadeniz de, sahil bölgesinde de rumların yerleştiği evlerde ve evlerin etrafında aranır.


- Galeri -