Tuzhisar Kilisesi

Tuzhisar Kilisesi

Merhaba arkadaşlar şuanda bir kilisedeyiz. Bu kilisenin 6 sütunu var. Mihrabın sağında ve solunda 2 adet girinti var pencere gibi orayı sökmüşler ama orada birşey yok. Mihrabın arka tarafında bir oda var. Bu oda papazın odası diye geçer küçük bir tünel ile. Odanın küçük bir penceresi var ve küçük bir oda. Kilisede küçük nişler var bunların içerisinde süs olarak haçlar var. Kilisenin içinde bir oda da mihrabın sol tarafında mevcut, burası bölge kiliselerinden bir tanesi.


Kilisenin üst tarafında süslemelerden arta kalanlar var üst bölümde göreceksiniz ki avizenin asıldığı yerler var aydınlatma yerleri. Miharbın altında bir oda var, hemen önünde bir mezar var, bir mezarda mihrabın üzerinde var, mihrabın dışında kilisenin arkasında kalıyor ordada bir mezar var, iki mezar mihrabın sağ tarafındaki duvarın arka tarafında, iki mezar mihrabın sol tarafındaki duvarın arka tarafında.

Zemin taş döşemeymiş sökülmüş. Sütunlar arasında odalar var.Kilisede görev yapmış olanların (zangoç, ikinci papaz, üçüncü papaz, papaz yardımcıları) mezarları var bu odalar içerisinde onları duvarlara gömüyorlar. Bu kilise büyük bir kilise buranın dışında köy var.Bugüne kadar gördüğümüz en büyük kiliselerden bir tanesi bu.


Hiçbir bir zaman kaçak kazıyı önermiyoruz, burası zaten bir sit alanı. Biz sadece mimari yapının neresinde ne olduğunu anlatıyoruz. Bu yapıyı yaparlarken mahzenlerini nereye yaptılar, mezarları nereye koydular. Onlara göre bu kilisenin manevi atmosferi var her yıl ziyarete geliyorlarmış. Kilisenin dışında 3 katlı bir okul var papaz okulu, rahibe okulu artık her neyse.

Kilise kemer şeklinde yapılmış. Bölgedeki büyük kiliselerden bir tanesi. Giderken buradaki malzemeyi bıraktılar mı götürdüler mi belli değil.Kilisenin içerisinde bir taşın üzerinde belirli belirsiz bir kroki mevcut. Kroki kilisenin yapısını tarif ediyor.


Burası bir bizans kilisesiymiş sonradan ermeniler tarafından da kullanılmış.

- Galeri -